Arama
Flitreler
Kapat

Kalite

 

 

Yönetim Kurulu Başkanımızdan Mesaj >>Genel Müdürümüzden Mesaj >> Özgür Grup Şirketleri >> Kurumsal Kimlik >> Kurumsal Temel Değerlerimiz >> Yönetim >> Eğitim >> Kalite >> Özgür Grup Ödüller

  

 

Müşterilerine değer oluşturan çözümler sunmayı amaçlamış olan Özgür Grup, söz konusu çalışmalarını koşulsuz müşteri memnuniyetini gözeterek yürütmektedir.

 

Bu nedenle, “Müşteri İhtiyaçlarına Uygunluk” anlamına gelen ‘kalite’, Özgür Grup için bir iş yapış biçimine dönüşmüş durumdadır.

   

Bu çerçevede Özgür Grup; müşteri talebinin alınması, talebin analiz edilmesi, talebe yönelik çözümün oluşturulması, çözümün müşteriye sunulması ve çözüm sonrası hizmet aşamalarındaki iş yapış biçimleri ile ilgili olarak dokümanlarını oluşturmuş ve Kalite Yönetim Sistemini söz konusu dokümanların üzerine inşa ederek kaliteyi güvence altına almıştır

 

Organizasyon ve İş Geliştirme Danışmanı liderliğinde tüm çalışanların görev aldığı Kalite Yönetimi çalışmaları, dünya çapında bir kalite anlayışını hedeflemektedir.

  

Bir işletmenin var olabilmesi için gerekli olan “İşletme – Çalışan – Müşteri”  üçlüsünün farkında olan Özgür Grup, Kalite Politikası’nı :

“Hizmet verdiği alanlarda;

Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini, en uygun çözümler ile uçtan uca karşılamak,

Verimliliği sağlamak,

Çalışan ve müşteri memnuniyetini arttırmak,

Kalıcı müşteriler edinmek...”

şeklinde tanımlamıştır.

 

Beklentileri çok yüksek olan müşteri kitlelerine hitap eden hizmet şirketlerimizde kaliteye çok önem vermekteyiz. Ayrıca, ürünlerimizin satışında da hizmeti ön plana çıkartıp, kendimizi taklit edilemeyecek şekilde farklılıştırmayı hedeflemekteyiz.

 

Özgür Grubu şirketleri arasında sağlanan birliktelik bir çok yönden bir senfoni orkestrasındaki harmoniye benzemektedir. Grup şirketleri günlük faaliyetlerinde tamamen bağımsız hareket ederlerken, çok farklı seslerden oluşan uyumlu tek bir ses ortaya çıkarabilmektedirler